- przez Kamil
Dzisiejsza medycyna oferuję wiele, różnorodnych i nowoczesnych zabiegów, które ratują nasze zdrowie oraz życie, czy poprawiają nasz wygląd. By jednak móc cieszyć się spektakularnymi efektami oraz doskonałą jakością pracy dla personelu medycznego, niebagatelne, pierwszoplanowe znaczenie ma dobór odpowiedniego sprzętu medycznego oraz jego utrzymanie i konserwacja. W celu wyłonienia najlepszej oferty ogłaszane są przetargi medyczne. Na czym polegają? Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością i uznaniem? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Krótka charakterystyka przetargu medycznego
Przetargi medyczne są jedną z najbardziej popularnych form zamówień publicznych. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie wybrać najbardziej korzystną ofertę dotyczącą produktów czy usług medycznych. Kluczem ich popularności i uznania wśród szerokiego grona użytkowników jest znacząca minimalizacja ryzyka, związanego z zakładaną inwestycją. W przetargu medycznym udział biorą dwie strony- wykonawca oraz zamawiający.
Ogłaszanie przetargu medycznego dotyczy zazwyczaj:
- naprawy sprzętów medycznych,
- konserwacji sprzętów medycznych,
- zakupu sprzętów medycznych,
- świadczenia różnorodnych usług na rzecz usług zdrowotnych,
- serwisu oraz przeglądu aparatury medycznej.
Rodzaje przetargów medycznych
Dwa główne rodzaje przetargów medycznych to typ nieograniczony oraz ograniczony. Jeśli prowadzimy przetarg medyczny nieograniczony, wówczas może przystąpić do niego nieograniczona liczba zainteresowanych wykonawców, która spełnia warunki podane w ogłoszeniu o przetargu. Zazwyczaj składa się on z dwóch etapów, a do drugiego przechodzą jedynie najbardziej atrakcyjne oferty. W przetargu ograniczonym osoby, które zainteresowane są wygraniem ogłoszonego konkursu, wysyłają wnioski o dopuszczenie do udziału. Przetarg medyczny ograniczony zazwyczaj składa się tylko z jednego etapu, a wybór najkorzystniejszej oferty jest o wiele prostszy i szybszy poprzez wykonanie wstępnej weryfikacji.
Formalne aspekty przetargów medycznych
Przetargi medyczne ogłaszane są przez podmioty publiczne (więcej). Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące wymogów formalnych, wymaganych dokumentów, zakresu prowadzonego przetargu medycznego czy terminów składania papierów i rozstrzygnięcia konkursu, przedstawiane są zazwyczaj na stronach internetowych konkretnej instytucji. Co więcej, w celu oszczędności czasu i łatwości wyszukiwania, dostępne są także strony internetowe będące bazą, która zbiera dla wykonawców wszystkie aktualnie prowadzone przetargi medyczne. Pomimo tego, że przetarg jest typowym tworem zamówień publicznych, niekiedy także prywatni inwestorzy decydują się na taką formę wyłowienia najlepszego wykonawcy.
Właściwe przygotowanie kluczem do osiągnięcia sukcesu w przetargu medycznym
Przetargi medyczne posiadają ściśle określone wymagania formalne oraz merytoryczne. Przed przystąpieniem i uczestnictwem warto więc właściwie się do nich przygotować. Przede wszystkim niebagatelne znacznie odgrywa spełnienie wszystkich wymogów formalnych. To one w pierwszej kolejności decydują o rozpatrzeniu składanej przez nas oferty. Ich niespełnienie skutkuje początkową dyskwalifikacją. Co więcej, warto dokładnie przeanalizować także wymagania merytoryczne, takie jak np. doświadczenie, kwalifikację czy zasoby naszej firmy. To sprawi, że szanse na wygranie ogłoszonego przetargu medycznego znacznie wzrosną.
Przetargi o charakterze medycznym stały się powszechnie znaną i cenioną praktyką. Warto więc poznać ich charakterystykę i przystąpić do interesującego nas konkursu posiadając odpowiednią wiedzę o jego przebiegu.