Nowe rozwiązania informatyczne dla firm

Informatyzacja przedsiębiorstw nie ustaje, a wraz z nią wprowadzane są coraz to nowe rozwiązania. Ostatnio szczyt popularności osiąga tak zwana chmura, czyli gromadzenie danych na zdalnym serwerze, które mogą być następnie dostępne praktycznie w każdym miejscu na świecie. Odbywa się to za pośrednictwem internetu, przez co możliwy jest błyskawiczny i skuteczny dostęp do danych. Czy jednak jest to bezpieczne rozwiązanie i na pewno opłacalne w przypadku nowych przedsiębiorstw? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszą kwestią w przypadku wrażliwych danych firmowych jest bezpieczeństwo. Nie mogą one dostać się w niepowołane ręce. Dlatego też większość firm trzyma wszystkie tego typu informacje na wewnętrznym serwerze, który nie jest dostępny dla internetu. Nie oznacza to oczywiście, że nie można stworzyć odpowiedniej bariery, która zapewni bezpieczeństwo danych. Wszystko zależy od posiadania odpowiedniego oprogramowania szyfrującego i zabezpieczającego. Stąd też większość firm zleca dzisiaj przetargi informatyczne, na podstawie których może zakupić tego typu oprogramowanie. Nie ma też wcale konieczności trzymania danych w chmurze niezależnej od firmy. Może ona pracować na serwerze firmowym, na specjalnym jego wyniesionym module, który będzie miał dostęp do internetu. W ten sposób w wielu nowych przedsiębiorstwach prowadzi się przenoszenie danych do chmury, ponieważ ma to bardzo duże plusy dla pracowników. Dzięki temu mogą oni uzyskać dostęp do informacji z domu, gdy są w delegacji, z zagranicy i tak dalej.

Dlaczego warto używać chmury?

Użycie danych w chmurze ma swój głęboki sens z wielu powodów. Przede wszystkim jest to swobodny dostęp do informacji z każdego miejsca na świecie. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o listę zalet. Główną zaletą jest bowiem możliwość pracy nad dokumentami, włącznie z ich zapisywaniem, które są automatycznie synchronizowane z chmurą. To z kolei powoduje, że można bardzo łatwo koordynować zadania z innymi pracownikami, nie opuszczając swojego domu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zlecane są przetargi informatyczne dotyczące oprogramowania do obsługi chmury firmowej. Nowoczesne programy są bardzo dobrze zabezpieczone i nie ma możliwości, by wrażliwe dane wyciekły na zewnątrz. Wszystko jest zasługą bariery dla wycieku danych, w razie ataku hakerskiego, jaką stanowi rozróżnienie wewnętrznego środowiska serwerowego firmy oraz tego obsługującego chmurę. Tylko pliki które administrator dopuści mogą być dostępne z internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Powrót na górę